Powrót do strony głównej
Jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego
- poradnik dla narzeczonych i rodziców

No to właśnie jesteś po oświadczynach. Albo przynajmniej ustaliliście z narzeczonym datę ślubu. Jesteś najszczęśliwszą kobietą na świecie, bo już za chwilę, za pół roku, za rok, za dwa, będziesz jego panią. Będziesz żoną. Ale zaraz, chwileczkę, w tą bajkę na chwilę wkrada się niepokój! Trzeba te wspaniałe chwile uwiecznić po wszechczasy. Ku pamięci, dla potomności, musi zostać jakaś pamiątka, jakiś ślad. Ile razy ze wzruszeniem oglądałaś zdjęcia ślubne babci, mamy... Tak, nie możesz przecież przeciwstawić się tej wielopokoleniowej tradycji. Jak to zrobić? O tym jest ten krótki poradnik, napisany z lekkim przymrużeniem oka.

 1. Znaleźć fotografa Zaczniemy od tego, kiedy należy fotografa znaleźć. Sprawa nie jest wcale łatwa, tacy, którzy fotografowali już dużo ślubów i mają po prostu odpowiednie doświadczenie, są mocno zajęcii terminarze zaplanowane na wiele miesięcy do przodu. Więc jeśli chcesz szukać fotografa na tydzień przed ślubem, to może być pewien problem. A może inaczej, nie tyle problem, co możesz trafić albo na prawdziwą perłę i mieć śliczne fotki albo mieć mniej szczęścia. Szukaj fotografa jak najwcześniej, przy czym narzędzia poszukiwań są najróżniejsze a trzy sobie opiszemy:
  1. znajomi, znajome, rodzina, przyjaciele - zwykle masz wokół siebie trochę ludzi. Wiesz, kto ostatnio brał ślub. Popytaj, poszukaj a jak już masz namierzoną parę to jedź do nich (kultywacja więzi koleżeńskich czy rodzinnych nie zaszkodzi), obejrzyj ich zdjęcia. Podobają się? To już masz prawie fotografa. Najpierw jeszcze wypytaj tych ludzi jak ów człowiek się do kościoła ubrał, jak wyglądał, czy nie sprawiał jakichś kłopotów (o ile będą pamiętać). O cenę też się możesz spytać, najwyżej nie odpowiedzą.
  2. internet - dobre źródło poszukiwań, bo wchodzisz sobie na takie www.google.pl , piszesz na przykład "fotograf ślubny warszawa" i wyskakuje Ci 100 lub więcej propozycji. Po przejrzeniu pierwszych dwudziestu powinnaś już wiedzieć do kogo warto się zwrócić ze wstępnym pytaniem o termin i ceny ostateczne. Niektórzy mają na swoich stronach terminarze, co znakomicie zawęża pole poszukiwań. Pod uwagę weź czy zdjęcia w danej galerii Ci się podobają (a nie teksty typu "robimy zdjęcia od 100 lat i jesteśmy profi") oraz to, w jaki sposób Cię obsługują. Odpisują szybko na maila? Czy odpowiedź jest kompletna? Jak szybko reagują? Czy są elastyczni? Podoba się? To działaj dalej. Aha, wypytywanie na forach dyskusyjnych o fotografa, może być mylące. Wiele uczestniczek dyskusji to po prostu firmy, które mocno ze sobą konkurują. Łatwo się o tym przekonać zadając pytanie "polećcie mi fotografa". W odpowiedzi i na forum i na Twoją skrzynkę przyjdą dziesiątki spamów o cudownych fotografach. Niestety forum nie warto w 100% ufać. Warto natomiast oglądać galerie, zamieszczane przez uczestniczki dyskusji, z ich własnych zdjęć.
  3. Sposób trzeci to tzw. fotograf z polecenia firmy. No wyobraźmy sobie, że jesteś na ten przykład w salonie sukien ślubnych i miła sprzedawczyni podchodzi i pyta czy macie już fotografa. Oczywiście nie macie, no więc ona poleca. Tylko uwaga - to może być jakiś pociotek wujka, właściciela albo Bóg jeden wie kogo, znajomy królika, co w weekendy sobie dorabia pstrykając. Ewentualnie sklep ma jakieś prowizje z tytułu sprzedaży tegoż. Namiary weź, ale obejrzyj koniecznie jego jakiekolwiek zdjęcia na spotkaniu. O czym dalej.
 2. Wstępny wybór za nami, teraz spotkanie No tak, mamy termin, mamy już pewność, że pani/pan fotograf są, to sobie spróbujmy umówić ją/go na spotkanie. Pamiętaj, żeby miejsce i termin odpowiadały Tobie. Ty jesteś klientką i Ty decydujesz. Na spotkanie nie musisz ciągać narzeczonego, bo Panowie zwykle mało się interesują sprawami zdjęć. Co na spotkaniu? Przede wszystkim żądaj albumu z dużymi odbitkami. Jeśli ktoś przynosi albumik ze zdjęciami 9x13cm lub 10x15cm, to raczej nie świadczy o jego profesjonalizmie. Przy tak niewielkim rozmiarze odbitek niewiele można zobaczyć.. Minimum to 15x21cm a jeśli zdjęcia są większe, to tym lepiej. Preferowany rozmiar, ujawniający wiele, to 20x30 centymetrów. Album powinien zawierać najróżniejsze sytuacje, utrwalone na zdjęciach od przygotowań, poprzez ślub, wesele aż do plenerów i ewentualnie ujęcia w studiu. Tobie mają się te zdjęcia spodobać, bo to pół gwarancji sukcesu Twoich własnych fotek. Pamiętaj jednak, że fotograf zwykle wybiera do albumu swoje własne najlepsze zdjęcia. A teraz jak rozpoznać, że zdjęcia są dobre ? Niewielu ludzi tak naprawdę zna się na fotografii. Trudno jest więc tłumaczyć w tak krótkim tekście pewne zawiłości kadru, kompozycji obrazu, plam i tak dalej. Ale spróbujemy trochę łatwiej. Trzy proste cechy, wyróżniające dobre zdjęcia:
  • Różnorodność kadrów i pomysły To pierwszy i najważniejszy test. Fotograf w swojej pracy nie powinien bowiem stać w jednym miejscu, musi krążyć wokół Was i wiedzieć, jakie kadry będą najciekawsze zwłaszcza podczas uroczystości ślubnej. A pomysły przydają się na plenerach. Czasy pozowanych zdjęć to przeszłość.
  • Umiarkowane stosowanie lampy błyskowej Obecnie w fotografii panuje trend do utrwalania chwil bez światła błyskowego. Fotograf raczej wyczarowuje zdjęcia przy świetle zastanym, używając do tego odpowiednich jasnych obiektywów. Światło błyskowe można stosować, po to by coś rozświetlić. Jednak klimat chwil najlepiej wydobywać bez błysków. Zwróć uwagę, czy na zdjęciach widać wyraźnie stosowanie lampy czy nie.
  • Opowieść ze zdjęć Zdjęcia ślubne to nie bezładne pstrykanie wszystkiego co popadnie, tylko układanie opowieści z najważniejszych chwil. Popatrz, czy zdjęcia fotografa dają taką opowieść bez słów. Czy widać szczegóły, czy czujesz, co się działo w tamtych chwilach. Czy widać emocje i radość. To ważne. Może jeszcze słowo o zachowaniu osób fotografujących. Fotograf ma dokumentować Twoją uroczystość a potem zrobić ciekawe zdjęcia w plenerze. Jest elementem przedsięwzięcia a nie jego celem, czy jego główną częścią. On ma się z Tobą odrobinę porozumiewać i realizować ustalenia, ale nie może komenderować zrób to czy tamto w czasie uroczystości (podobnie zresztą z kamerzystą). Powiedz mu to na wstępie. Niech będzie blisko, ale z boku, cały ten czas gdy go potrzeba. Super, jeśli fotograf jest osobą, z którą łatwo Ci się nawiązuje kontakt, bo taka osoba nie wprowadza potem zbędnego zamieszania. Zdecydowałaś się? To czas na umowę i zaliczkę. O umowach zbyt wiele nie napisze, ale umowa powinna zawierać takie elementy jak: ile robimy zdjęć, kiedy, gdzie, o której, co jeśli zrezygnujemy z fotografa i termin przekazania zdjęć. Aha, przy tym terminie na moment zwolnijmy. Niektórzy proponują zdjęcia miesiąc po ślubie. Jednak zdjęcia na płycie CD lub DVD powinnaś dostać najpóźniej tydzień po uroczystości, wywołane mogą być trochę później. Jeśli ktoś mówi o dłuższych terminach, to może znaczyć, że chyba nie przykłada się do pracy albo ma jej za dużo. Podkreślam to świadomie i dla Twojego dobra, ponieważ rodzina będzie się domagać zdjęć, a jednak zdjęcia profesjonalisty robią największe wrażenie. Zapłata za pracę, poza zaliczką, musi odbyć się przy przekazaniu zdjęć. Nie wcześniej, bo skąd masz wiedzieć, czy w ogóle to zrobi? Zaliczkę powinnaś zapłacić, bo to w pewien sposób zobowiązanie dla fotografa, żeby się pojawił w danym terminie. Wysokość zaliczki bywa różna, niektórzy biorą po prostu 100 złotych a inni 30% wartości zlecenia.
 3. Jeszcze przed ślubem Masz umowę, masz termin, masz fotografa. On pewnie będzie pamiętał, ale tydzień przed ślubem się lepiej do niego odezwij i przypomnij o ślubie. Byle nie w sobotę, bo pewnie będzie na innym ślubie. Unikaj telefonów też w niedzielę rano, jeśli był na weselu to właśnie odsypia. Jeśli fotograf ma być podczas przygotowań - a warto, są to zwykle bardzo ciekawe zdjęcia - to ustal przez telefon dokładnie kiedy i gdzie ma się stawić. Daj mu szansę być chwilę wcześniej, powinien się rozejrzeć po okolicy. Wypytaj czy widział kościół, jeśli jest profesjonalistą, to zwykle wybrał się tam już obejrzeć miejsce pracy, i czy wszystko gra. Może to nie jest najważniejsze, ale jeśli fotograf ma być na weselu, to zadbaj o jego wyżywienie. Nie musi mieć takiego samego jak pozostali goście, wystarczy jakiś drobny poczęstunek i kawałek miejsca by od czasu do czasu usiąść i coś wypić oraz złożyć sprzęt.

Przykładowy scenariusz sesji fotograficznej ślubu
(poszczególne punkty można dowolnie wybierać)

Dom Pana Młodego
 1. Przygotowania Pana Młodego do Ślubu
 2. Ubieranie, przygotowanie samochodu, błogosławieństwo
 3. Wyjazd do Pani Młodej
Dom Pani Młodej
 1. Przygotowania Pani Młodej do Ślubu
 2. Poprawianie sukni, nakładanie podwiązki, makijaż
 3. Przyjazd Pana Młodego
 4. „Wykupiny” Pani Młodej
 5. Błogosławieństwo Rodziców
 6. Wyjazd do Kościoła
Kościół
 1. Przyjazd Pary Młodej do Kościoła.
 2. Uroczyste wejście do Kościoła w szpalerze gości
 3. Rozpoczęcie Mszy Św
 4. Fragmenty kazania
 5. Przysięga Małżeńska
 6. Podpisanie aktu Małżeństwa
 7. Modlitwy za Parę Młodych
 8. Komunia Św. Pary Młodej
 9. W przypadku występów chórów lub solistów występy również są fotografowane
 10. Wyjście z kościoła
 11. Życzenia składane Parze Młodej przez wszystkich gości
 12. Pamiątkowe zdjęcie grupowe.
 13. Wyjazd na salę weselną
Sala weselna
 1. Lokal z zewnątrz
 2. Dekoracja sali i stołów
 3. Przyjazd Pary Młodej
 4. Przywitanie Pary Młodej „chlebem i solą”
 5. Wniesienie Pani Młodej na salę.
 6. Toast
 7. Tłuczenie i sprzątanie szkła.
 8. Pokazanie gości przy stołach (nie podczas jedzenia)
 9. Pierwszy taniec Pary Młodej
 10. Rozkrojenie tortu przez Parę Młodą
 11. W tym miejscu zwykle następuje wyjazd na plenerową sesję fotograficzną
 12. Zabawa gości i Pary Młodej
 13. Goście specjalni, pokazy ogni sztucznych
 14. Dedykacja dla Rodziców Pary Młodej
 15. Oczepiny Pary Młodej
 16. Wybór Nowej Pary Młodej
 17. Taniec nowej i starej Młodej Pary
 18. Tańce i zabawy proponowane przez zespół


Powrót do strony głównej