Powrót do strony głównej
Dlaczego warto zlecić videofilmowanie
ślubu profesjonaliście?
Spadek cen kamer wideo spowodował, że praktycznie każda para młoda może znaleźć kilka osób w rodzinie posiadających kamerę i dlatego też często prosi kogoś z rodziny o sfilmowanie uroczystości weselnej. Jednakże czy taka pamiątka ślubu będzie rzeczywiście wzruszała po latach? Oto kilka powodów, dla których warto jest zatrudnić profesjonalnego wideofilmowca:

 • Wideofilmowiec filmując wesele jest w pracy i cały czas poświęca filmowaniu. Członek rodziny, który przyjął na siebie obowiązek filmowania, jest przede wszystkim gościem – dlatego też nie sfilmuje być może najciekawszej zabawy weselnej, bo będzie sam w niej uczestniczył.
 • Wideofilmowiec, mający doświadczenie w filmowaniu ślubów, wie gdzie się powinien znaleźć w każdym momencie uroczystości. Dlatego też nie okaże się, że w trakcie najważniejszej chwili, akurat był nie tam, gdzie należało. Filmowanie ślubu nie jest kręceniem filmu fabularnego, tutaj praktycznie nie można powtórzyć żadnej sceny, jeżeli nie udało jej się sfilmować poprawnie za pierwszym razem!
 • Profesjonalista ma dużo większe doświadczenie w operowaniu kamerą niż amator, dlatego też obraz uchwycony przez tego pierwszego na pewno będzie przyjemniejszy dla oka niż w drugim przypadku.
 • Kamery amatorskie, pomimo niezwykłego rozwoju technologicznego, znacznie odbiegają jakością od kamer profesjonalnych,którymi dysponują zakłady wideofilmowania. Dotyczy to m.in. czułości, rozdzielczości i jakości odwzorowania kolorów. Niedostatki kamer amatorskich staja się szczególnie widoczne przy słabym oświetleniu, które często można spotkać w kościele lub sali weselnej.
 • Nagrane taśmy trzeba zmontować, dodać napisy, dograć podkład muzyczny – czy każdy amator jest w stanie zrobić to dobrze i czy w ogóle dysponuje sprzętem do tego?
 • Jeżeli wymagamy, aby film został nagrany na DVD, to pomimo niezmiernie niskich cen nagrywarek DVD i oprogramowania do stworzenia takiej płyty, dobre wykonanie płyty DVD Video wymaga sporego doświadczenia i niestety nie „darmowego” oprogramowania dostarczanego wraz z nagrywarkami.
 • I jeszcze jedno: od operatora filmującego w kościele jest wymagane zaświadczenie o ukończonym kursie przygotowującym do filmowania osób pełniących czynności liturgiczne. Proszę wziąć to pod uwagę, aby nie okazało się, że ksiądz nie zezwoli na sfilmowanie ślubu przez nieuprawnioną osobę

A jeżeli ktoś powie, że oglądał kiedyś film z wesela wykonany przez profesjonalistę, który jednak nie wyglądał na wykonany przez profesjonalistę? No cóż... widocznie nie był to profesjonalista. Aby uniknąć takich niespodzianek zalecam przed wyborem operatora obejrzeć inne sfilmowane przez niego wesela!
Przykładowy scenariusz filmu ślubnego
(poszczególne punkty można dowolnie wybierać)

Dom Pana Młodego
 1. Przygotowania Pana Młodego do Ślubu
 2. Ubieranie, przygotowanie samochodu, błogosławieństwo
 3. Wyjazd do Pani Młodej
Dom Pani Młodej
 1. Przygotowania Pani Młodej do Ślubu
 2. Poprawianie sukni, nakładanie podwiązki, makijaż
 3. Przyjazd Pana Młodego
 4. „Wykupiny” Pani Młodej
 5. Błogosławieństwo Rodziców
 6. Wyjazd do Kościoła
Kościół
 1. Przyjazd Pary Młodej do Kościoła
 2. Uroczyste wejście do Kościoła w szpalerze gości
 3. Rozpoczęcie Mszy Św
 4. Fragmenty kazania
 5. Przysięga Małżeńska
 6. Podpisanie aktu Małżeństwa
 7. Modlitwy za Parę Młodych
 8. Komunia Św. Pary Młodej
 9. W przypadku występów chórów lub solistów występy filmowane są w całości
 10. Wyjście z kościoła
 11. Życzenia składane Parze Młodej przez wszystkich gości.
 12. Pamiątkowe zdjęcie grupowe
 13. Wyjazd na salę weselną
Sala weselna
 1. Lokal z zewnątrz
 2. Dekoracja sali i stołów
 3. Przyjazd Pary Młodej
 4. Przywitanie Pary Młodej „chlebem i solą”
 5. Wniesienie Pani Młodej na salę
 6. Toast
 7. Tłuczenie i sprzątanie szkła
 8. Pokazanie gości przy stołach (nie podczas jedzenia)
 9. Pierwszy taniec Pary Młodej
 10. Rozkrojenie tortu przez Parę Młodą
 11. W tym miejscu zwykle następuje wyjazd na plenerową sesję fotograficzną
 12. Zabawa gości i Pary Młodej
 13. Goście specjalni, pokazy ogni sztucznych
 14. Dedykacja dla Rodziców Pary Młodej
 15. Oczepiny Pary Młodej
 16. Wybór Nowej Pary Młodej
 17. Taniec nowej i starej Młodej Pary
 18. Tańce i zabawy proponowane przez zespół
Powrót do strony głównej